Uzupełnienie zbiorczego zestawienia praktyk nie jest trudne. Jeśli nie robisz tego na bieżąco to oczywiście będzie to wymagało poświęcenia kilku godzin, jednak samo wypełnienie tabeli nie jest skomplikowane. Najwięcej czasu z pewnością zajmuje zebranie materiałów: nazw inwestycji, danych o projekcie/budowie oraz przypomnienie okresu, kiedy się danym tematem zajmowaliśmy. Poniżej znajdziesz informacje czym jest zbiorcze zestawienie praktyk, gdzie je znaleźć oraz instrukcję jak uzupełnić tabelę. Zachęcam Cię też do zapisania się do newslettera – po zapisaniu otrzymasz e-booka z przykładowym zbiorczym zestawieniem praktyki projektowej i na budowie.
Czym jest zbiorcze zestawienie praktyk
Zbiorcze zestawienie praktyk to dokument, który trzeba dołączyć do wniosku o przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego, jeśli chcemy ubiegać się o uprawnienia budowlane. Zestawienie ma formę tabeli i jest do pobrania ze strony Izby Architektów. W zestawieniu dokumentujemy praktyki projektowe i na budowie, a okres ich trwania zależny jest od rodzaju uprawnień o jakie się ubiegamy.
Jak się nie pogubić, czyli co kiedy wpisywać
Zbiorcze zestawienie praktyk najlepiej wypełniać na bieżąco, żeby nie zapomnieć co się kiedy robiło. W praktyce mało kto tak robi. Większość osób uzupełniania zestawienie na ostatnią chwilę, kiedy to decyduje się na zdawanie egzaminu. I wtedy zaczynają się schody… Ciężko sobie przypomnieć kiedy się pracowało nad danymi projektami. Jeszcze większą przeszkodą jest sytuacja kiedy w międzyczasie zmieniło się pracę, a poprzedni pracodawca nie chce udostępnić danych o projekcie. Jeśli nie uzupełniamy zestawienia na bieżąco, najlepiej w kalendarzu albo notatniku spisywać sobie wszystkie dane o projektach, które robiliśmy, wraz z datami. Nie zajmuje to dużo czasu, można do tego przysiąść na 5 minut co drugi tydzień, a zaoszczędzi to mnóstwo czasu i nerwów w przyszłości.
Jak uzupełnić tabelę zbiorczego zestawienia praktyk
Tabela składa się z sześciu kolumn. W każdej kolumnie wpisujemy zgodnie z opisem inne informacje dotyczące projektu lub budowy. Ilość wierszy będzie zależała od ilości projektów/budów, które ujmiemy w zestawieniu. Każdy wiersz to jeden projekt/budowa.
W kolumnie pierwszej wpisujemy liczbę porządkową – kolejne numery projektów lub budów, które znajdą się w zestawieniu.
W kolumnie drugiej znaleźć się muszą najważniejsze informacje o projekcie lub budowie. Wpisujemy nazwę zadania (projektu lub budowy) czyli np. „projekt budowlany budynku mieszkalnego wielorodzinnego” lub „budowa ośrodka zdrowia”. Następnie podajemy podstawowe dane (parametry) np. powierzchnię użytkową, powierzchnię zabudowy, powierzchnię całkowitą, wysokość, ilość kondygnacji. W tym miejscu trzeba też określić rodzaj i przeznaczenie obiektu (np. budynek mieszkalny jednorodzinny, obiekt użyteczności publicznej, budynek zamieszkania zbiorowego) oraz konstrukcję obiektu (materiał ścian, stropów, rodzaj dachu, przyjęte systemy). Wpisujemy też wszystkie inne dane techniczne i użytkowe odpowiednie dla uprawnień w specjalności architektonicznej np. ilość mieszkań dla budynku wielorodzinnego lub pokoi dla hotelu, albo informację o tym, że dany budynek znajduje się pod ochroną konserwatorską. Do tego należy podać adres inwestycji oraz nazwę inwestora, a także dane projektanta lub kierownika budowy/robót i numer decyzji o pozwoleniu na budowę.
Trzecia kolumna służy do podania dokładnej daty, kiedy pracowaliśmy nad projektem (lub asystowaliśmy na budowie). Oczywiście rzadko się zdarza, że pracowaliśmy nieprzerwanie przez kilka miesięcy nad jednym projektem. Daty te będą się więc prawdopodobnie 'przeplatać’.
W kolumnie czwartej podajemy sumaryczny okres praktyk, który wychodzi nam z kolumny trzeciej. Wynik ten podajemy w tygodniach i dniach.
Kolumna piąta służy do podania formy, w jakiej odbywaliśmy praktykę a więc np. umowa o pracę lub zlecenie. Należy też podać wymiar czasu pracy: czy jest to pełny etat czy pół etatu itd. W przypadku połowy etatu praktyka musi trwać (terminowo) dwa razy dłużej, ponieważ za tydzień praktyki liczy się 40 godzin pracy, a przypadku połowy etatu będzie to jedynie 20 godzin. Tym samym, żeby uzbierać rok praktyki, w przypadku połowy etatu należy pracować dwa lata. W tej kolumnie podać też trzeba jaką funkcję pełniło się przy pracach (czyli np. asystent projektanta, asystent kierownika budowy) oraz charakter wykonywanych czynności (np. opracowywanie rysunków projektu budowlanego lub asystowanie przy wylewaniu ław fundamentowych).
W kolumnie szóstej podajemy imię, nazwisko i numer uprawnień osoby kierującej praktyką oraz funkcję tej osoby (a więc projektant dla praktyki projektowej i kierownik budowy lub kierownik robót dla praktyki na budowie). Tutaj musi się też znaleźć podpis tej osoby, potwierdzający dane podane w tabeli.
Najczęstsze pytania dotyczące zbiorczego zestawienia praktyki
Co jeśli komisja nie chce uznać mojej praktyki?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją komisji, która z jakiegoś powodu odrzuciła wniosek, możesz się odwołać od tej decyzji.
Czy liczy się praktyka wykonywana na umowę o dzieło?
Tak, rodzaj umowy nie jest kluczowy, choć trzeba pamiętać, że komisja w takim przypadku ma prawo domagać się dodatkowych informacji o sposobie odbywania tej praktyki. W całych praktykach chodzi tak naprawdę nie o to, żeby pracować samodzielnie, tylko o to, żeby się uczyć od bardziej doświadczonych. Z pewnością najlepsza forma nauki to praca pod okiem projektanta w biurze i możliwość zadawania pytań. Wątpliwości w niektórych komisjach budzi też odbywanie praktyki na zasadzie prowadzenia własnej działalności gospodarczej i zatrudnianie projektanta (a zarazem opiekuna swoich praktyk). Zachodzi wtedy konflikt interesów. Oczywiście można dyskutować na temat tego, na ile komisja jest w stanie to sprawdzić. W niektórych okręgowych izbach organizowane są spotkania informacyjne dla kandydatów. Warto wybrać się na takie spotkanie, aby rozwiać wątpliwości dotyczące zaliczania praktyk.
>>> SZEŚĆ BŁĘDÓW, KTÓRYCH POWINIENEŚ UNIKAĆ PRZY UZUPEŁNIANIU ZBIORCZEGO ZESTAWIENIA PRAKTYK
Co jeśli okaże się, że jednak mam za mało praktyki?
W przypadku kiedy cokolwiek się nie zgadza w dokumentach komisja wysyła pismo z wezwaniem do uzupełnienia. Jest wtedy szansa na poprawienie i uzupełnienie, aby zostać dopuszczonym do egzaminu.
Gdzie mam szukać numeru pozwolenia na budowę?
Numer pozwolenia na budowę można znaleźć w wyszukiwarce .
Czy można przeplatać praktykę projektową i na budowie?
Tak, nie ma nakazu robienia najpierw całej praktyki projektowej, a później praktyki na budowie (lub na odwrót). Trzeba po prostu wykazać odpowiedni łączny czas każdego rodzaju praktyki.
Czy uprawniony inżynier budownictwa może mi podpisać praktyki projektowe?
Nie, jeśli ubiegasz się o uprawnienia w specjalności architektonicznej, to kierownikiem tych praktyk może być tylko uprawniony architekt.
Jak widzisz, wypełnienie zestawienia praktyk nie jest trudne! Najważniejsze to zebrać materiały, a samo wypełnienie tabeli będzie już tylko formalnością. Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił wątpliwości i pomoże Ci w wypełnieniu Twojego zestawienia praktyk. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się do newslettera a otrzymasz e-book z przykładowym zbiorczym zestawieniem praktyk!