fbpx
Przejdź do treści

Wykształcenie

Aby móc ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych, pierwszym krokiem jest spełnienie warunku o odpowiednim wykształceniu kierunkowym.

Wybór zarówno kierunku studiów, jak i uczelni, potrafi być kluczowy dla możliwości uzyskania uprawnień budowlanych lata później. Nie każde bowiem studia z 'architekturą’ w tytule są uznawane przez komisje kwalifikacyjne w okręgowych Izbach Architektów. O tym, po których kierunkach można uzyskać uprawnienia decyduje program studiów i suplement dołączony do wniosku o dopuszczenie do egzaminu.

Czy trzeba skończyć studia żeby ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych?

Nie, nie trzeba kończyć studiów, aby móc ubiegać się o uprawnienia budowlane. Bez studiów jednak pole wyboru rodzaju uprawnień jest bardzo ograniczone. O uprawnienia można ubiegać się posiadając tytuł zawodowy technika, mistrza lub dyplom zawodowy albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika w zawodach związanych z budownictwem. Dla specjalności architektonicznej takim zawodem jest technik architekt. Osoba z takim wykształceniem może ubiegać się o uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie.

Jakie uprawnienia po studiach pierwszego stopnia?

Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka można ubiegać się zarówno o uprawnienia w ograniczonym zakresie, jak i bez ograniczeń. Nie ma jednak dowolności, Ustawa Prawo Budowlane ściśle określa które uprawniania w jakim są zakresie.

Uprawnienia bez ograniczeń po studiach pierwszego stopnia można uzyskać wyłącznie do kierowania robotami budowlanymi i jest to możliwe po odbyciu trzyletniej praktyki na budowie.

Za to uprawnienia w ograniczonym zakresie można zdobyć zarówno do projektowania, jak i kierowania robotami budowlanymi oraz łączone. Przy uprawnieniach projektowych wymagana jest roczna praktyka przy sporządzaniu projektów oraz roczna praktyka na budowie. Do uprawnień wykonawczych trzeba odbyć półtoraroczną praktykę na budowie. Natomiast do uprawnień łączonych konieczne jest odbycie rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów oraz półtorarocznej praktyki na budowie.

Jakie uprawnienia po studiach drugiego stopnia?

Po studiach drugiego stopnia na kierunku architektura, otwiera się wiele możliwości do wyboru. O wszystkie uprawnienia można ubiegać się w zakresie 'bez ograniczeń’.

O uprawnienia do projektowania ubiegać się można po odbyciu rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów oraz rocznej praktyki na budowie. O uprawnienia do kierowania robotami ubiegać się można po odbyciu półtorarocznej praktyki na budowie. Natomiast uprawnienia łączone zdobyć można po odbyciu rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów oraz półtorarocznej praktyki na budowie.

Jakie uprawnienia architektoniczne po studiach z budownictwa?

Po studiach na kierunku budownictwo również można mieć uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej. Wszystkie uprawnienia będą jednak w zakresie ograniczonym.
Po ukończeniu studiów drugiego stopnia na kierunku budownictwo, do uprawnień projektowych w specjalności architektonicznej, potrzeba rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów oraz rocznej praktyki na budowie. Do uprawnień do kierowania robotami półtora roku praktyki na budowie, natomiast do uprawnień łączonych rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów oraz półtorarocznej praktyki na budowie.
Po studiach pierwszego stopnia na kierunku budownictwo można ubiegać się o uprawnienia do kierowania robotami w ograniczonym zakresie w specjalności architektonicznej po trzech latach praktyki na budowie.

Czym się kierować przy wyborze uczelni i kierunku?

Wybór uczelni i kierunku studiów może się okazać kluczowy dla kariery. Są oczywiście zawody, gdzie wykształcenie nie gra roli, i liczą się wyłącznie umiejętności i doświadczenie, jednak zawód architekta do nich nie należy. Jeśli myślisz o byciu w przyszłości projektantem lub kierownikiem robót to odpowiednie wykształcenie jest przepustką do zdobycia uprawnień.

Wybierając studia architektoniczne, poza kwestiami lokalizacyjnymi, finansowymi i prestiżowymi, warto od razu zapoznać się z programem kształcenia. Wyłącznie odpowiednia ilość przedmiotów kierunkowych zapewnia uznanie takich studiów przez komisję kwalifikacyjną. Z pewnością uprawnień nie można mieć po studiach z architektury wnętrz oraz po ukończeniu jedynie drugiego stopnia studiów na architekturze (a pierwszego stopnia na innym kierunku). Na stronie Izby Architektów znajdziesz oficjalne stanowisko na ten temat.
W razie wątpliwości najlepiej od razu wysłać do swojej właściwej miejscowo okręgowej Izby zapytanie mailem, czy studia, które chcemy podjąć umożliwią nam w przyszłości uzyskanie uprawnień budowlanych.


TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
– O jakie uprawnienia mogę się ubiegać po pierwszym stopniu studiów na kierunku architektura;
O jakie uprawnienia mogę się ubiegać po drugim stopniu studiów na kierunku architektura;
O jakie uprawnienia w specjalności architektonicznej mogę się ubiegać po kierunku budownictwo.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
1 rok temu

Dzień dobry,
Czy ma ktoś informację jak duże są różnice programowe pomiędzy kierunkiem Architektura, a kierunkiem Budownictwo w specjalności Architektoniczno-budowlanej? (Politechnika Śląska w Gliwicach)

Z tego co rozumiem zgłoszenie się na studia magisterskie z architektury po kierunku budownictwo i zaliczeniu różnic programowych umożliwi mi wykonanie uprawnień bez ograniczeń w zakresie architektury.

2
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x