fbpx
Przejdź do treści

Sześć błędów, których powinieneś unikać przy wypełnianiu zbiorczego zestawienia praktyk

    Wydawałoby się, że wypisanie zbiorczego zestawienia praktyk zgodnie z instrukcją nie powinno sprawiać problemów. A jednak. W sporej części przypadków komisja weryfikacyjna prosi o uzupełnienie dokumentów, zdarza się też, że odrzuca wnioski o dopuszczenie do egzaminu. Żeby tego uniknąć poniżej znajdziesz listę błędów najczęściej popełnianych przy wypisywaniu zbiorczego zestawienia praktyk. Jeśli jeszcze nie wiesz jak wypisać zbiorcze zestawienie praktyk, dowiesz się tego z artykułu oraz pobierając przykładowe zbiorcze zestawienie praktyk po zapisaniu do newslettera.

    Najczęściej popełniane błędy to:

    Zbyt krótki sumaryczny okres praktyk

    Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pomyłka przy sumowaniu czasu trwania praktyk. W kolumnie 3 tabeli podać należy czas praktyki datami  czyli np. od 12.01.2015 do 16.01.2015 lub od 12.01.2015 do 18.01.2015. W obu przypadkach daje to 5 dni roboczych, które przez komisję kwalifikacyjną są uznawane za tydzień praktyk. W kolumnie 4 podać należy natomiast sumaryczną liczbę tygodni – w tym przykładzie jest to 1 tydzień.
    Problemy zaczynają się przy sumowaniu całego okresu trwania praktyk. W przypadku gdy potrzebujemy np. roku praktyk, a nasze zestawienie wykazuje 49 tygodni, to zostaniemy wezwani do uzupełnienia brakujących tygodni.

    Praktyka w specjalności innej niż ta, w której ubiegamy się o uprawnienia

    Każde biuro architektoniczne funkcjonuje na swój własny sposób. W niektórych pracownicy mocno się specjalizują i jedna osoba rysuje np. tylko klatki schodowe, a inna tylko elewacje. Są też biura, w których trzeba znać się na wszystkim. Należy jednak pamiętać, że komisja kwalifikacyjna sprawdza czym się zajmowaliśmy podczas praktyki. Jeśli ubiegasz się o uprawnienia w specjalności architektonicznej, a wpiszesz w zestawienie, że przez tydzień liczyłeś konstrukcję – to ten tydzień zostanie wykreślony. W tym przypadku praca nie dotyczyła specjalności architektonicznej, a konstrukcyjno-budowlanej.

    Brak podpisu kierownika praktyk

    Problem, o którym chyba każdy z branży słyszał – czyli osoba, pod kierownictwem której odbywało się praktykę, odmawia podpisania potwierdzenia. Albo żąda za to opłaty. Nad etyką takiego zachowania rozwodzić się nie będę, ale trzeba być świadomym, że takie sytuacje zdarzają się nadzwyczaj często. Zdarza się też, że kierownik praktyk wyjechał lub już nie żyje. Brak podpisu pod zestawieniem praktyk najczęściej się wiąże z pokrzyżowaniem planów dalszego rozwoju kariery i odłożeniem egzaminu na uprawnienia o kolejne miesiące lub lata. Dlatego jeśli dopiero zaczynasz praktyki – w miarę możliwości zagwarantuj sobie późniejsze potwierdzenie jej odbycia w umowie. Najlepszym rozwiązaniem jest uzupełnianie zestawienia praktyk na bieżąco (np. z końcem każdego miesiąca) i regularne proszenie o podpis potwierdzający. Zbiorcze zestawienie praktyk oddane bez podpisu kierownika nie zostanie pozytywnie zweryfikowane.

    Potwierdzenie odbycia praktyki przez osobę z innymi uprawnieniami niż te, o które się ubiegamy

    Jeśli ubiegamy się o uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej – zestawienia praktyk nie może nam podpisać konstruktor lub instalator. Albo jeżeli ubiegamy się o uprawnienia bez ograniczeń – praktyka wykonywana pod opieką osoby z uprawnieniami w ograniczonym zakresie też nie zostanie uznana. Wyjątkiem jest praktyka na budowie. Zazwyczaj funkcję kierowników budowy pełnią inżynierowie budownictwa, i to oni mogą potwierdzać odbycie praktyki na budowie przy ubieganiu się o uprawnienia w specjalności architektonicznej (z zastrzeżeniem, że każda okręgowa komisja kwalifikacyjna może do tematu podejść inaczej). Aby mieć pewność, że praktyka pod opieką danej osoby zostanie nam zaliczona, najlepiej pisemnie zapytać o to w swojej okręgowej izbie.

    Sztuczne rozciąganie czasu trwania prac nad jednym projektem

    Jeśli do zestawienia praktyk wpisujesz prace projektowe przy budynku mieszkalnym jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 130m2, to komisja nie uwierzy, że trwało to 30 tygodni. Zestawienie należy uzupełniać zgodnie z prawdą, bo każde naciąganie wyjdzie albo w trakcie weryfikacji dokumentów, albo w trakcie egzaminu.

    Wpisywanie praktyki na budowie, na której się nie było

    Oczywiście, po pierwsze, potwierdzanie nieprawdy przez kierującego praktyką jest naganne. Ale po drugie, kłamstwo ma krótkie nogi. Jedno z pytań na egzaminie ustnym dotyczy praktyki na budowie i komisja zawsze korzysta z okazji do dopytania o szczegóły budów, które się wpisało do książki praktyk. O ile brak wiedzy o technologiach zastosowanych na tej budowie da się wytłumaczyć złym przygotowaniem (i skutkuje oblaniem egzaminu), o tyle brak wiedzy o tym, gdzie leży miejscowość, w której się rzekomo odbywało praktykę ciężko wytłumaczyć.


    O czym warto więc pamiętać uzupełniając zbiorcze zestawienie praktyk?

    Czas trwania praktyki powinien być uczciwie wyliczony. Komisja to sprawdza, i jeśli okres będzie za krótki wezwie do uzupełnienia.

    Zakres praktyki musi się pokrywać z zakresem uprawnień o jakie się starasz. Wykonując projekty konstrukcji lub elektryczne nie zdobędziesz praktyki potrzebnej do ubiegania się o uprawnienia architektoniczne.

    – Musisz sobie dopilnować podpisów kierownika praktyk. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Staraj się uzupełniać zestawienie na bieżąco, wtedy łatwiej o podpisy. Nie dziw się również, że po 15 latach ktoś odmawia Ci potwierdzenia odbycia praktyk, bo zwyczajnie nawet nie pamięta przy których projektach pracowałeś, i czy poświadcza prawdę. W tym przypadku: im szybciej tym lepiej.

    – Przed rozpoczęciem praktyk sprawdź czy osoba, która ma nią kierować ma odpowiednie uprawnienia. Szkoda byłoby po dwóch latach dowiedzieć się, że praktyki musisz robić od nowa, bo ta osoba minęła się z prawdą i jednak nie może Ci podpisać zestawienia.

    Nie naciągaj czasu trwania prac nad projektami. Lepiej podejść do egzaminu pół roku później, ale nie robić sobie kłopotów podejrzanymi wpisami do zestawienia praktyk. – Ostatnie i chyba najczęściej spotykane. Wiem, że architektom ciężko znaleźć możliwość odbycia praktyki na budowie, ale nawet jeśli miałoby się to wiązać z odłożeniem egzaminu o kilka miesięcy – nie ściemniaj w sprawie praktyk na budowie. Nie wpisuj do zestawienia budów, na których nawet nie byłeś. Komisja z łatwością wyłapuje takie przypadki.


    MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
    Jak uzupełnić zbiorcze zestawienie praktyk
    Wszystko o praktykach

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x