Jedną w najczęstszych wątpliwości osób chcących podejść do egzaminu na uprawnienia budowlane jest to czy praca przy projektach wykonawczych zalicza się do praktyki projektowej i czy może być uznana przez komisję kwalifikacyjną. Poniżej opiszę właśnie taki jeden przypadek, który był rozpatrywany przez sąd. Chodzi o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18.07.2014 roku (VI SA/Wa 600/14).
Sprawa dotyczy co prawda Izby Inżynierów Budownictwa, ale ponieważ obowiązują nas te same przepisy jest to wyrok ważny także dla środowiska architektonicznego. Jednocześnie należy pamiętać, że w Polsce w przeciwieństwie do krajów anglosaskich, nie obowiązuje prawo precedensu, a więc wyrok taki nie ma mocy wiążącej w stosunku do wyroków w kolejnych sprawach.
Odmowa komisji
Sprawa zaczęła się w 2013 roku, kiedy to Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna w Izbie Inżynierów Budownictwa odmówiła nadania kandydatowi uprawnień budowlanych do projektowania bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej, bez przeprowadzenia egzaminu. Powodem odmowy było niespełnienie przez wnioskodawcę jednego z warunków, ponieważ nie wykazał odbycia praktyki projektowej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Praktyka nie została zaliczona ponieważ według Komisji, kandydat brał udział w tworzeniu dokumentacji powykonawczej, a nie projektowej.
Kandydat od tej decyzji się odwołał, ale Krajowa Komisja Kwalifikacyjna podtrzymała stanowisko Okręgowej w najważniejszej kwestii czyli odmowy nadania uprawnień. Organ ten przychylił się jednak do stanowiska kandydata, że pracował on przy sporządzaniu projektów wykonawczych (a nie dokumentacji powykonawczej). Nie zmieniało to jednak faktu, że projekty wykonawcze nie mogą stanowić podstawy do uznania praktyki projektowej.

Skarga do Sądu
Kandydat zaskarżył jednak tę decyzję do Sądu Administracyjnego, uważając że projekty wykonawcze stanowią istotną część procesu projektowego i są sporządzane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach. Istotne więc było tutaj ustalenie czym jest tak naprawdę projekt wykonawczy i kto może go sporządzać oraz jakie projekty stanowią podstawę do zaliczenia praktyki potrzebnej do uprawnień.
Sąd stwierdził, że stanowisko Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej jest prawidłowe, tzn. że kandydat pracował przy projektach wykonawczych, które nie stanowią jednak podstawy do uznania praktyki projektowej potrzebnej do nadania uprawnień budowlanych.
Zgodnie z wyrokiem praktyka powinna obejmować sporządzanie projektów architektoniczno-budowlanych, które to stanowią dokument formalny przedstawiający przewidywane rozwiązania projektowe planowanej inwestycji, stanowiące postawę do uzyskania pozwolenia na budowę. Z kolei projekt wykonawczy stanowi uszczegółowienie rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym.
W świetle obowiązujących przepisów autorzy projektów wykonawczych nie muszą posiadać uprawnień budowlanych. Skoro więc projekt wykonawczy nie jest zaliczany do projektów budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, to praktyka przy wykonywaniu takich projektów nie może być zaliczona przy kwalifikacji.
Wyrok przeczytasz tutaj: