19 września 2020r. wejdzie w życie duża nowelizacja Prawa Budowlanego, która znacznie zmieni dotychczasowe przepisy. Zmiany wprowadzono także do fragmentu ustawy mówiącej o samodzielnych funkcjach technicznych w budownictwie.
Co się zmieni po nowelizacji Prawa Budowlanego?
W znowelizowanej ustawie określone jest, że całe postępowanie kwalifikacyjne inicjowane jest przez osobę ubiegającą się o uprawnienia. W praktyce nie zmienia to nic, bowiem tak też było do tej pory – należy złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego i dopuszczenie do egzaminu.
Do ustawy dopisano również, że egzamin pisemny na uprawnienia budowlane przeprowadzany będzie we wszystkich okręgowych izbach danej izby (czyli Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa) w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Tutaj również nie nastąpi żadna rewolucja ponieważ tak to wyglądało także do tej pory.
Jest jeszcze jedna zmiana, ale nie dotyczy ona architektów, a inżynierów budownictwa, i dotyczy ona specjalizacji techniczno-budowlanej. Uzyskanie takiej specjalizacji wymagać będzie odbycia pięcioletniej praktyki w zawodzie w zakresie tej specjalizacji w ramach posiadanych uprawnień bez ograniczeń (do projektowania lub kierowania robotami).
Zmiany w Ustawie Prawo Budowlane w zakresie zdobywania uprawnień są jak widać kosmetyczne i w praktyce dla architektów ubiegających się o uprawnienia nie zmienią nic. Także egzamin, który odbędzie się 11 września 2020r. swoim zakresem nie obejmie jeszcze nowelizacji tej ustawy, ponieważ wymagana jest znajomość aktualnych aktów prawnych, a nowelizacja wejdzie w życie dopiero tydzień po egzaminie.