fbpx
Przejdź do treści

Co się zmieni w ubieganiu się o uprawnienia po nowelizacji Prawa Budowlanego

  19 września 2020r. wejdzie w życie duża nowelizacja Prawa Budowlanego, która znacznie zmieni dotychczasowe przepisy. Zmiany wprowadzono także do fragmentu ustawy mówiącej o samodzielnych funkcjach technicznych w budownictwie.

  Co się zmieni po nowelizacji Prawa Budowlanego?

  W znowelizowanej ustawie określone jest, że całe postępowanie kwalifikacyjne inicjowane jest przez osobę ubiegającą się o uprawnienia. W praktyce nie zmienia to nic, bowiem tak też było do tej pory – należy złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego i dopuszczenie do egzaminu.

  Do ustawy dopisano również, że egzamin pisemny na uprawnienia budowlane przeprowadzany będzie we wszystkich okręgowych izbach danej izby (czyli Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa) w tym samym dniu i o tej samej godzinie. Tutaj również nie nastąpi żadna rewolucja ponieważ tak to wyglądało także do tej pory.

  Jest jeszcze jedna zmiana, ale nie dotyczy ona architektów, a inżynierów budownictwa, i dotyczy ona specjalizacji techniczno-budowlanej. Uzyskanie takiej specjalizacji wymagać będzie odbycia pięcioletniej praktyki w zawodzie w zakresie tej specjalizacji w ramach posiadanych uprawnień bez ograniczeń (do projektowania lub kierowania robotami).


  Zmiany w Ustawie Prawo Budowlane w zakresie zdobywania uprawnień są jak widać kosmetyczne i w praktyce dla architektów ubiegających się o uprawnienia nie zmienią nic. Także egzamin, który odbędzie się 11 września 2020r. swoim zakresem nie obejmie jeszcze nowelizacji tej ustawy, ponieważ wymagana jest znajomość aktualnych aktów prawnych, a nowelizacja wejdzie w życie dopiero tydzień po egzaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x