fbpx
Przejdź do treści

Jak wygląda egzamin pisemny na uprawnienia budowlane

    Zdany egzamin pisemny daje przepustkę do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane. Moim zdaniem do części pisemnej jest się dużo łatwiej przygotować ponieważ po pierwsze jest to test i wybiera się pomiędzy gotowymi odpowiedziami, a po drugie pytania są tylko z aktów prawnych. Niżej opisuję jak wygląda część pisemna egzaminu na uprawnienia budowlane.

    Jak wygląda egzamin pisemny

    Egzamin pisemny na uprawnienia budowlane w Izbie Architektów składa się z 60 pytań. Egzamin ma formę testu z trzema odpowiedziami, z których tylko jedna jest prawidłowa. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie 70% pytań dotyczy znajomości ustaw i aktów wykonawczych odpowiadających zakresowi specjalności uprawnień. Za tą formalną nazwą kryją się te najważniejsze w zawodzie architekta akty czyli m.in. Prawo budowlane, Rozporządzenie ws. warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie czy Ustawa o planowaniu i zagospodarowania przestrzennym.

    Z kolei kolejnych 20 % pytań jest z zakresu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlanych. Pozostałych 10% pytań to zagadnienia z postępowania administracyjnego.

    Pytania i odpowiedzi na egzamin ustny na uprawnienia budowlane

    Jak długo trwa egzamin pisemny

    Czas trwania egzaminu to 90 minut i jest to narzucone rozporządzeniem, które przewiduje przemnożenie liczby pytań przez 1,5 minuty. Egzamin odbywa się w siedzibach okręgowych izb, wszędzie dokładnie w tym samym terminie oraz na podstawie tych samych zestawów pytań. Aby zdać egzamin należy odpowiedzieć poprawnie przynajmniej na 75% pytań czyli 45 z 60.

    Kiedy są wyniki egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane

    Po zakończeniu rozwiązywania testu wychodzi się z sali i trzeba zaczekać na wyniki. Przed rokiem 2020 na wyniki czekało się ok. 2 godzin – egzamin był sprawdzany od razu po jego zakończeniu. W tym czasie można było pójść na kawę lub obiad. Następnie przychodziło się z powrotem do siedziby izby gdzie ogłaszane były wyniki testu. Osoby, które go zdały losowały następnie termin, a w zasadzie godzinę rozpoczęcia egzaminu ustnego, który był zaraz po pisemnym. W przypadku dużej liczby kandydatów druga część egzaminu ustnego odbywała się w sobotę.

    Od roku 2020, ze względu na pandemię, w większości izb (choć nie wszędzie) wyniki egzaminu pisemnego pojawiają się dopiero w sobotę lub w poniedziałek. W związku z tym nie ma również losowania godziny wejścia na egzamin ustny, data części ustnej jest podawana w piśmie dopuszczającym do egzaminu, które się otrzymuje na miesiąc przed egzaminem.

    Na co zwrócić uwagę

    Ważna uwaga: podczas gdy ja zdawałam egzamin to owszem, wszyscy dostali identyczny zestaw pytań, jednak kolejność tych pytań na kartce była różna. O ile mnie pamięć nie myli, to były trzy zestawy z różną kolejnością pytań. Nie warto więc zaglądać do sąsiada i sprawdzać jaką odpowiedź zaznaczył, bo jest spora szansa, że ma on pytania poukładane w innej kolejności.

    Jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda egzamin pisemny to poniżej pokazuję jak mniej więcej wyglądają takie arkusze pytań i styl w jakim sformułowane są pytania (jest to opracowanie własne na podstawie faktycznych arkuszy).

    >>> Czy da się odzyskać pieniądze jeśli nie przyjdziesz na egzamin?

    Przydatne linki:
    Rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Oldest
    Newest Most Voted
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x