fbpx
Przejdź do treści

Nieobecność na egzaminie na uprawnienia

  Zastanawiasz się, czy jeżeli się rozchorujesz i nie przyjdziesz na egzamin to przepadnie opłata? Mam dobra wiadomość! Jest szansa na odzyskanie choć części zainwestowanej kwoty!

  Jeżeli nie możesz dotrzeć na egzamin i nie wiesz czy w związku z tym odzyskasz pieniądze (a umówmy się, nie są to niewielkie kwoty!) dobra wiadomość jest taka, że Regulamin postępowania kwalifikacyjnego przewidział taką sytuację.

  Sytuacja 1: nieobecność na egzaminie pisemnym

  W przypadku odstąpienia od egzaminu pisemnego lub nieobecności na nim, kandydat otrzymuje zwrot II raty opłaty, czyli opłaty z tytułu przeprowadzenia egzaminu.

  Sytuacja 2: zaliczony pisemny, nieobecność na części ustnej

  W przypadku, gdy kandydat pozytywnie zaliczy część pisemną egzaminu, ale nie pojawi się na części ustnej, okręgowa izba zwraca połowę II raty opłaty, czyli opłaty z tytułu przeprowadzenia egzaminu.

  Usprawiedliwienie

  Ważne jest to, że w obu wymienionych przypadkach nieobecność musi być usprawiedliwiona, żeby mógł nastąpić zwrot opłaty. Regulamin nie precyzuje co oznacza ‘usprawiedliwiona’, a jedynie zaznacza, że zasadność usprawiedliwienia stwierdza okręgowa komisja kwalifikacyjna i następuje to na wniosek kandydata.

  Formalności

  Zwróć uwagę na różnicę pomiędzy ‘odstąpieniem’ a ‘nieobecnością’.

  Odstąpienie jest wtedy, kiedy wcześniej wiemy, że nie pojawimy się na egzaminie. W takiej sytuacji wniosek o usprawiedliwienie nieobecności może być złożony nie później niż na 7 dni przed egzaminem pisemnym.

  Nieobecność jest z kolei wtedy, kiedy nie pojawiamy się na egzaminie w wyniku zdarzenia, którego nie dało się przewidzieć.  W takim przypadku wniosek o usprawiedliwienie należy złożyć nie później niż 7 dni licząc od daty egzaminu.


  Podsumowując, jeżeli przypadek losowy lub choroba sprawią, że nie uda Ci się dotrzeć na egzamin, nie martw się – prawdopodobnie otrzymasz zwrot opłaty. Pamiętaj jednak, że należy wysłać wniosek w nieprzekraczalnym terminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  Oldest
  Newest Most Voted
  Inline Feedbacks
  View all comments
  metal-meb
  2 lat temu

  Wreszcie ktoś opisał jak sobie poradzić w przypadku nagłej nieobecności na egzaminie!

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x