Pytania na egzaminie ustnym potrafią zaskoczyć. Przed egzaminem nie spodziewałam się, że można zapytać o promieniowanie jonizujące i pola elektromagnetyczne albo o korozję budowli rolniczych. A jednak!
Ale jest też sporo pytań, które się powtarzają – odkryłam to przygotowując ebooka, który właśnie ma premierę. Pisanie ebooka zaczęłam od zebrania pytań z poprzednich egzaminów. Porządkując je zobaczyłam, że każdego roku w kilkunastu zestawach pojawiają się takie same pytania – część jest identyczna, a część po prostu inaczej zredagowana.
Poniżej zebrałam najczęściej powtarzające się na egzaminie ustnym zagadnienia. W poprzednich latach z każdego tych tematów pojawiało się co najmniej kilkanaście pytań. Ucząc się warto mieć je na uwadze, bo prawdopodobieństwo wylosowania takiego zagadnienia jest dość spore!
Z czego składa się projekt budowlany
Pytania z tego zagadnienia są do wylosowania podczas każdej sesji egzaminacyjnej. Można się spodziewać, że po rewolucji w Prawie Budowlanym i związanej z tym zmianie formy projektu, tych pytań pojawi się jeszcze więcej.
Najczęstsze pytania dotyczą ogólnej formy, zakresu i treści projektu budowlanego. Pojawiają się też pytania dotyczące poszczególnych części projektu, na przykład tego, co powinna zawierać część opisowa projektu zagospodarowania terenu. Sporo zagadnień dotyczy tego, co należy zamieścić na stronie tytułowej projektu lub w tabelce na rysunkach.
Klatki schodowe
Klatki schodowe pojawiają się w pytaniach w bardzo różnej formie. Część z nich to zadania, w których trzeba obliczyć liczbę i wysokość stopni w biegu, uwzględniając liczbę osób, którym te schody mają służyć. Zadania te różnią się danymi wyjściowymi do obliczeń: funkcją budynku, wysokością kondygnacji i liczbą osób.
W zadaniach z innych zestawów należy z kolei rozrysować konkretny typ schodów i go omówić. Są też pytania o klatki schodowe w aspekcie ewakuacji z budynków o różnych wysokościach.
Projektowanie dla osób z niepełnosprawnością
Projektowanie dla osób z niepełnosprawnością to chyba najczęściej powtarzający się temat. Pytania dotyczą zarówno projektowania toalet jak i pochylni, ale także wszelkich innych elementów budynków.
W przypadku pochylni często pojawiają się zadania, w których trzeba zaprojektować i naszkicować pochylnię do pokonania podanej wysokości. W rozwiązaniu nie można także zapomnieć o wszelkich elementach zabezpieczających, jak krawężniki czy poręcze na odpowiednich wysokościach. Klasyczne już zagadnienie, które pojawia się w wielu zestawach (a więc wylosowanie takiego pytania jest dość prawdopodobne) to oczywiście toaleta z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.
Warto być dobrze przygotowanych z tematów dostępności. Ten temat zawsze był istotny, ale mam wrażenie, że ostatnio jeszcze zyskał na popularności (i bardzo dobrze!). Nie wolno też zapominać, że przez osoby niepełnosprawne nie mamy na myśli wyłącznie osób poruszających się na wózkach, ale także osoby dotknięte wieloma innymi chorobami, a także osoby starsze. Budynki i zagospodarowanie powinny być dostosowane do potrzeb każdej z tych grup.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Na zagadnienia przeciwpożarowe jest kładziony bardzo duży nacisk – i nic dziwnego, w końcu to bardzo ważny aspekt projektowania. Wśród zestawów pojawiają się pytania zarówno o ściany oddzielenia przeciwpożarowego, strefy pożarowe czy uzgadnianie projektu. Zbierając i porządkując pytania do ebooka zauważyłam, że zdecydowanie najwięcej pytań dotyczy ewakuacji. Drogi ewakuacyjne, przejścia, dojścia, wymiary, drzwi – te pytania przewijały się bardzo często.
Sytuowanie budynków, planowanie przestrzenne
Tematy, które ujęłam w pierwszym rozdziale ebooka, to zagadnienia związane z szeroko rozumianym zagospodarowaniem terenu i planowaniem przestrzennym. Było ich całkiem sporo w zestawach. Najczęstsze zagadnienia dotyczą miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studiów uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego, czyli tego kto je uchwala, co zawierają oraz które kiedy obowiązują. Do tego zagadnienie, na które stawiany jest spory nacisk, to sposób sytuowania budynków oraz innych obiektów i wzajemne odległości. Z tych zagadnień trzeba się szczególnie dobrze przygotować.
Etyka zawodowa
Ostatnim zagadnieniem, które często można wylosować, jest etyka zawodowa oraz ogólne zasady pracy architekta. Trzeba wiedzieć jakie ma się prawa i obowiązki, a także jakie zasady wiążą się z byciem członkiem Izby Architektów. Przez fakt, że ostatnimi czasy niektórzy architekci nie przestrzegają tych zasad, komisja zwraca szczególną uwagę na właśnie na to zagadnienie.
Jeśli czujecie, że nie macie czasu przerobić całego materiału do egzaminu – skupiłabym się na wymienionych zagadnieniach. To tych pytań przewijało się najwięcej, kiedy zbierałam i opracowywałam je do ebooka „Uprawnienia Architekta. Pytania i odpowiedzi na egzamin ustny”. Na pewno opanowując właśnie te zagadnienia można znacząco zwiększyć swoje szanse na powodzenie na egzaminie 😊
Mam nadzieje, że przyda mi się ten poradnik przed kompanią wrześniową.
Trzymam kciuki! 🙂
Czy ebook będzie aktualizowany w najbliższym czasie, tak, aby przygotować się do sesji czerwcowej?
Pozdrawiam serdecznie,
Tak! Już zaczęłam jego aktualizację. Będzie opracowanych więcej pytań oraz zaktualizowane te, gdzie zmieniły się akty prawne (np. prawo budowlane). Także prace są w toku 🙂 Pozdrawiam!