fbpx
Przejdź do treści

Egzamin na uprawnienia w czasach epidemii

  Od kilku miesięcy wszyscy żyjemy sytuacją związaną z epidemią koronawirusa. Miało to także wpływ na egzaminy na uprawnienia budowlane – sesja czerwcowa została odwołana, a w zasadzie przełożona. Nowy termin egzaminu na uprawnienia został wyznaczony na 11 września 2020r.

  Zmiany na egzaminie w związku z epidemią

  Na stronie Izby Architektów są już wytyczne w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego, dotyczące przeprowadzania wrześniowego egzaminu. Zostały one zaakceptowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego i to właśnie zgodnie z nimi przeprowadzona zostanie najbliższa sesja egzaminacyjna.

  Wytyczne dla zdających egzamin

  Co oczywiste na egzamin przyjść mogą wyłącznie osoby, które nie mają objawów choroby spowodowanej koronawirusem. W egzaminie nie mogą uczestniczyć także osoby objęte kwarantanną, będą one musiały niestety poczekać do kolejnej sesji.
  We wrześniu osób zdających nie będą mogły bezpośrednio wspierać osoby towarzyszące, ponieważ w miejscu rejestracji i sali egzaminacyjnej przebywać będą mogli tylko kandydaci oraz obsługa.

  Wyjątek stanowią osoby, które nie mogą się samodzielnie poruszać oraz karmiące matki.

  Własne materiały na egzaminie

  Pamiętać należy o zabraniu ze sobą własnego długopisu, kartek papieru do sporządzania notatek oraz własnych wydrukowanych materiałów (akty prawne). Tym razem komisja ani obsługa nie będzie mogła ich pożyczać zdającym. Co więcej, obowiązywać będzie zakaz użyczania sobie jakichkolwiek rzeczy również przez zdających.

  Zachowanie w trakcie egzaminu

  Zgodnie z wytycznymi przed egzaminem oraz w trakcie wchodzenia na salę obowiązuje nakaz zachowania dwumetrowych odstępów od innych osób, oraz bezwzględny nakaz zasłaniania usta oraz nosa. Maseczkę zdjąć można dopiero po zajęciu miejsca w sali. Maseczkę należy jednak ponownie założyć kiedy się wychodzi do toalety, oddaje test lub notatki oraz kiedy wchodzi na egzamin ustny. W trakcie egzaminu ustnego to od komisji oraz zdającego zależeć będzie czy chcą mieć założone maseczki.

  Przy wejściu na salę należy zdezynfekować ręce środkiem zapewnionym przez organizatora. Stoliki w trakcie egzaminu będą usytuowane tak, aby pomiędzy zdającymi były dwumetrowe odstępy. Drzwi do sali egzaminacyjnej będą podczas egzaminu otwarte, tak aby nie trzeba było ich dotykać i otwierać. Sale będą także wietrzone nie rzadziej niż co godzinę.

  Pamiętaj, że jeżeli chorujesz na alergię lub inną chorobę, która daje objawy podobne do Covid, powinieneś wziąć od lekarza stosowne zaświadczenie, tak aby komisja nie miała wątpliwości co do możliwości wzięcia przez Ciebie udziału w egzaminie.
  Nowością na tym egzaminie jest to, że osoba przygotowująca się do odpowiedzi w trakcie części ustnej przygotowywać się będzie w osobnym pomieszczeniu. W niektórych okręgach było tak już wcześniej, jednak nie we wszystkich.

  Nowy harmonogram egzaminu

  Zupełnie inaczej w sesji wrześniowej wyglądać będzie harmonogram egzaminu. Zawsze testy były sprawdzane tuż po zakończeniu części pisemnej. Tym razem wytyczne sanepidu nakazują poddanie testów kwarantannie na co najmniej 24 godziny. Oznacza to, że wyników części pisemnej nie będzie po dwóch godzinach, tak jak wcześniej, a dopiero najszybciej kolejnego dnia.

  Wyniki egzaminu pisemnego zostaną przekazane zdającym e-mailem oraz zostaną wywieszone na kartce w budynku, gdzie odbywał się egzamin. Każdy kto zakwalifikował się do części ustnej dostanie odrębną datę i godzinę wejścia na egzamin. Osoby, które już teraz są zakwalifikowane do części ustnej swój termin otrzymają w zawiadomieniu o dopuszczeniu do egzaminu.


  Więcej informacji znajdziesz na stronie Izby.
  Jeśli jesteś ciekaw jak wygląda pozostały przebieg egzaminu odpowiedź znajdziesz w zakładce egzamin.

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x